pobierz
demo

Jaki komputer do PRO100 i Kray'a?

akademia projektowania
PRO100 znane jest z tego, że nie wymagało nigdy mocnych maszyn do działania. Jednak wprowadzenie importu brył 3D w popularnych formatach spowodowało, że projekty naszych Użytkowników zaczęły puchnąć - zdarzają się pliki projektów o rozmiarach idących w gigabajty!  O ile jedna szafka, czy nawet cała kuchnia  zajmują naprawdę mało, o tyle wymodelowany do ostatniego listka krzaczek, bądź dywan z długim włosiem potrafią zająć 99% rozmiaru projektu. A PRO100 i Kray muszą te wszystkie włoski i listki załadować, przetworzyć i wyświetlić, co wymaga dużej mocy obliczeniowej. 

1. PRO100 

Podstawa to karta graficzna. Im szybsza, tym lepiej, choć wydawanie ogromnych pieniędzy na najnowszy model z górnej półki raczej mija się z celem - PRO100 to nie gra, zwiększenie wydajności będzie niezauważalne. Konkretnie: jakakolwiek karta z pierwszej setki zestawienia pod adresem https://bit.ly/2LHI5Nf poradzi sobie z większością projektów śpiewająco. Druga setka powinna wystarczyć do płynnej pracy z projektami nieprzeciążonymi importowanymi siatkami. Trzeciej raczej nie warto brać pod uwagę.

2. Kray

Najważniejszy jest procesor; im szybszy, tym szybciej otrzymamy gotowy render. Wydajność procesorów w renderingu najlepiej mierzy program Cinebench, i wynik tego testu (a dokładniej: Cinebench R15 CPU Multi 64Bit) w prosty sposób przekłada się na czas renderingu: procesor o dwa razy większym wyniku Cinebench wyrenderuje scenę dwa razy szybciej. Zestawienie procesorów można znaleźć pod adresem: https://bit.ly/2kE6SYs , bądź : https://www.cpu-monkey.com/en/cpu_benchmark-cinebench_r15_multi_core-8 . Obecnie (maj 2020) najszybsze, nieserwerowe procesory osiągają wyniki ponad 8000 punktów Cinebench, a najpopularniejsze, łagodniejsze dla kieszeni modele osiągają 1000 Cb. 

Jak najtaniej kupić względnie najmocniejszą jednostkę? Tu z pomocą przychodzą zestawienia ceny do wydajności, takie jak to: https://www.cpubenchmark.net/cpu_value_available.html#xy_scatter_graph. Jak to czytać? Pionowa oś to cena, pozioma - wydajność. Procesory o najlepszym stosunku ceny do wydajności będą po prawej na dole, najgorszym - po lewej na górze. Znakomicie ułatwia to podjęcie decyzji - pamiętajmy jednak, że ceny jednostek w tym zestawieniu obowiązują w Stanach Zjednoczonych, u nas będzie nieco drożej.


Ryzen 5 3600 oferuje moc i7-9800X za mniej, niż jedną trzecią jego ceny
Ryzen 5 3600 oferuje moc i7-9800X za mniej, niż jedną trzecią jego ceny

3. Laptop czy stacjonarny? 

Jeśli planujemy wyjazdy do klientów, warto zainwestować w komputer przenośny; jeśli jest to nasz jedyny komputer - nie ma miejsca na ustępstwa. Jeśli jednak dysponujemy zarówno laptopem, jak i  komputerem stacjonarnym, to w laptopie ważniejsza będzie karta graficzna -  bo o ile łatwo wprowadzimy w PRO100 poprawki do projektu przy kliencie, o tyle zapewne nie będziemy przy nim robić kolejnych renderingów. Na komputerze stacjonarnym warto natomiast zainwestować w mocniejszy procesor, który szybciej ukończy rendery w KRAY.

4. Pamięć RAM 

W każdym komputerze projekt musi być wczytany do pamięci, by na nim pracować. To powoduje, że 4GB to stanowczo za mało. Warto pomyśleć o 8GB, a przy dużych projektach nawet 16GB pamięci. Komputer, w którym zabrakło wolnego RAMu nie może wykorzystać ani procesora, ani karty graficznej - większość czasu zajmuje mu używanie dysku twardego jako brakującej pamięci.

5. Konkrety (Listopad 2020)

Komputery z preinstalowanym systemem Windows 10 spełniające wspomniane powyżej kryteria (Cb R15 CPU Multi 64bit > 1000, nowoczesna karta graficzna), od najtańszych:
6. Kilka uwag na koniec

Zostają kwestie takie, jak przekątna ekranu w przypadku laptopów (im większa, tym większy komfort pracy, ale większa waga sprzętu i mniejsza mobilność), czy odpowiednio cicha obudowa stacji roboczej, przestrzeń dyskowa, czy liczba portów USB. Wpływu na wydajność w PRO100/KRAY nie mają, ale warto je wziąć pod uwagę przed zakupem!

7. Garść innych, przydatnych linków
Jeśli nadal masz wątpliwości - pokaż ten artykuł sprzedawcy w sklepie komputerowym. Bazując na nim doradzi Ci odpowiedni komputer!

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.