free
trial

Working zones in a kitchen by Blum

design academy
Współczesna kuchnia, to określenie mówi nie tylko o nowoczesnych materiałach, modnych formach i dobrej jakości sprzętach kuchennych, ale przede wszystkim o funkcjonalności. Projektując kuchnię musimy pamiętać o wielu bardzo ważnych zasadach, ale szczególną uwagę należy zwrócić na strefy pracy w kuchni.

Blum zrewolucjonizował podział stref w kuchni doskonaląc klasyczny trójkąt pracy w kuchni, który stosowali projektanci wnętrz. Wyróżnione zostało 5 stref: Zapasy, Przechowywanie, Zmywanie, Przygotowywanie, Gotowanie i pieczenie.
 


Każda strefa ma określone przeznaczenie, dzięki czemu w kuchni panuje porządek, a każdy produkt spożywczy oraz narzędzie kuchenne ma swoje miejsce. W praktyce, układ ten możemy zastosować do każdej kuchni, dużej i małej. W  dowolnym układzie – również kuchnie z wyspą.


Zapasy.

 

W tej strefie przechowywane są produkty spożywcze. Suche produkty, puszki, soki oraz produkty wymagające chłodzenia lub zamrażania. Wszystkie produkty niezbędne do gotowania i pieczenia.

Strefa zapasów składa się z lodówki z zamrażarką (może być również lodówka i zamrażarka jako oddzielne sprzęty AGD). W strefie zapasów musimy również umieścić półki do przechowywania. Półki z powodzeniem można zastąpić cargo, słupkiem z szufladami lub z wysuwanymi półkami. Ważne jest aby podczas procesu projektowania określić ilość potrzebnego miejsca.
 


 

Przechowywanie.
 

W strefie przechowywania powinny znaleźć się naczynia użytkowe, takie jak talerze, szklanki, sztućce oraz drobne sprzęty kuchenne. Strefa przechowywania znajduje się obok strefy zmywania, aby rozpakowywanie zmywarki było sprawne i wygodne.
 



Zmywanie.

Ta część kuchni wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jest użytkowana podczas każdej pracy w kuchni. Strefa zawiera zlew oraz zmywarkę. W tej strefie należy również zaplanować miejsce na kosz na śmieci lub sortownik na odpady. Swoje miejsce znajdą również środki do czyszczenia, ściereczki, zapasy worków na śmieci oraz torby na zakupy.
 



Strefa przygotowania.

To centralna strefa w kuchni, strefa pracy. W tej części przygotowywane są produkty do pieczenia i gotowania. Znajdziemy w niej między innymi: przyprawy, sztućce robocze, deski do krojenia, miski, wagę kuchenną. Zalecana minimalna szerokość robocza strefy przygotowania, to 90cm.
 


 

Gotowanie i pieczenie.

Strefę tę tworzy kuchenka gazowa lub elektryczna wraz z okapem, piekarnik i kuchenka mikrofalowa. Oprócz tego w strefie gotowania i pieczenia przechowujemy: garnki, patelnie, naczynia żaroodporne, blachy i formy do pieczenia, rękawice kuchenne.

Planowanie i świadomość potrzeby dzielenia kuchni na strefy jest bardzo istotna zarówno dla użytkownika jak i projektanta. Każdy dobry projekt pomieszczenia kuchennego powinien rozpocząć się od podziału go na strefy i określenia potrzebnego miejsca dla każdej z nich. Kolejny krok, to dobór odpowiedniego wyposażenia: carga, wyposażenie szafek górnych, dobór prowadnic do szuflad oraz wyposażenia szuflad: organizery, pojemniki na przyprawy, uchwyty na talerze, wybór systemów do szafki narożnej. Wszystkie te kroki sprawią, że kuchnia będzie funkcjonalna, wygodna, łatwiej uda nam się utrzymać w niej porządek, ale przede wszystkim praca w kuchni będzie trwała krócej poprzez zminimalizowanie ruchów użytkownika.

 

Comments 0

You have not added any comments yet.